|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

انرژی

اقدامات انجام شده در زمینه مدیریت مصرف انرژی:

- نصب پنل های خورشیدی در امورهای آب ستاد، نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام و سرخس و استفاده از انرژی های پاک

- نصب شیشه های گردان به منظور کاهش اتلاف انرژی

-  نصب درب های اتوماتیک به منظور کاهش اتلاف انرژی

- استفاده از شیشه های دوجداره

- حذف یخچال های اضافی و وسائل پر مصرف

- تامین برق در تابستان توسط دیزل ژنراتور

- جایگزینی لامپ های کم مصرف

- نصب سیستم های الکتریکی (روشنائی) هوشمند در پارکینگ ها، سرویس های بهداشتی و راه پله ها

- استفاده از صفحات فوتوالکتریک هوشمند برای روشنائی محوطه در شب

- بازآرائی محیط کار در استفاده از نور طبیعی

 

نصب نیروگاه خورشیدی در امور آب استان خراسان رضوی

رئیس گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی از نصب نیروگاه خورشیدی در امورهای آب استان خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان خراسان رضوی، محمد زنگوئی درخصوص نصب نیروگاه خورشیدی در امور آب استان اظهار کرد: به دنبال مصوبات کارگروه مدیریت سبز شرکت و در راستای اجرای آئین نامه این کارگروه، نصب نیروگاه خورشیدی در امورهای آب استان کلید خورد. وی از آغاز نصب سامانه فتوولتائیک پنج کیلوواتی از نوع متصل به شبکه دارای سیستم مانیتورینگ آنلاین در امورهای منابع آب شهرستان‌های نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه و سرخس به عنوان بخشی از سند اجرائی مدیریت سبز شرکت خبر داد. رئیس گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: این طرح در سایر امورهای آب استان تا پایان سال ۱۴۰۱ ادامه دارد.  وی به نصب نیروگاه خورشیدی و توسعه استفاده از انرژی‌های پاک اشاره کرد و گفت: این طرح به عنوان یکی از برنامه‌های شرکت مورد تاکید مدیرعامل است. زنگویی بیان کرد: نصب نیروگاه فتوولتائیک 10 کیلوواتی در ساختمان مرکزی بعنوان اولین پروژه این شرکت بود که بصورت مشترک با شرکت برق انجام شد و در ادامه کار نیروگاه 5 کیلوواتی در امور آب شهرستان تربت جام توسط گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در سال 97 نصب و به بهره برداری رسید.  وی خاطرنشان کرد: سعی بر این است که سهم انرژی‌های تجدید پذیر و به ویژه انرژی خورشیدی در تامین انرژی مصرفی شرکت روز به روز توسعه پیدا کند.

افتتاح سامانه فوتوولتائیک ۵ کیلوواتی در شهرهای نیشابور، سرخس، تربت حیدریه و سبزوار

انرژی خورشید تنها در یک ساعت، قادر به برآورده کردن نیازهای انرژی کل جهان به مدت یکسال است. بنابراین جای هیچ شکی باقی نیست که خورشید از منابع انرژی قدرتمند طبیعی به شمار می‌رود. پنل‌های خورشیدی در جمع‌آوری بخش کوچکی از این انرژی به کمک انسان‌ها آمده‌اند. خورشید یک منبع تجدید ناپذیر است که به کاهش انتشار دی اکسید کربن کمک می‌کند و تأثیر انسان را بر آلودگی طبیعت کم می‌کند. این انرژی برخلاف سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ و نفت به طور مستقیم منجر به انتشار آلاینده‌ها در هوا و آب نمی‌شود. حتی در مقایسه با انرژی هسته‌ای راه‌حلی ساده‌تر و با ریسک کمتری به منظور تولید انرژی است. استفاده از صفحات خورشیدی نوعی دوستی با طبیعت به شمار رود. زیرا با کاهش مصرف سوخت‌های فسیل به ذخیره سازی و حفظ منابع طبیعی برای آیندگان کمک می‌کند. علاوه بر این جلوگیری از آلودگی محیط زیست منجر به حفظ و بقای جانوران روی کره‌ی زمین می‌شود و حیات بشر را آسان‌تر خواهد کرد. بنابراین انتشار گازهای گلخانه‌ای که به دلیل استفاده از سوخت‌های معمول ایجاد می‌شوند به حداقل رسیده و از سرعت روند پدیده‌هایی مانند سوراخ شدن لایه اوزون و افزایش گرمای زمین که از نگرانی‌های محققان است، جلوگیری می‌کند. برخی کشورها تا سال 2035 به صد در صد تولید انرژی پاک دست پیدا خواهند کرد. در کشور ما نیز با  استناد به مصوبه هیات دولت مبنی، ادارات دولتی ملزم به تامین 20 درصد از انرژی مصرفی خود از محل انرژی های تجدید پذیر شده اند.

سیستم‌های خورشیدی در اغلب شرایط نیاز به نگهداری خاصی ندارند و تنها با تمیز کردن چند بار در سال همچنان عملکردهای مفیدی خواهند داشت. شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی به عنوان شرکت پیشرو در اجرای سیاست های مدیریت سبز و حفاظت از محیط زیست سال گذشته اقدام به نصب سامانه فوتوولتائیک ده کیلوواتی و پنج کیلوواتی در ساختمان مرکزی و ساختمان امور آب تربت جام نمود. همچنین در سال جاری با هزینه چهارصد میلیون تومان و با پیگیری و تصویب نصب و اجرای نیروگاه خورشیدی در کارگروه مدیریت سبز با پیپیری گروه مدیریت بحران، پدافند غیر عامل و HSE به عنوان متولی شاخص مدیریت سبز شرکت، موفق به نصب نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی در امورهای آب نیشابور، تربت حیدریه، سبزوار و سرخس نمود. این نیروگاه ها مجهز به سیستم مانیتورینگ آنلاین بوده و میزان تولید برق، کاهش گازهای گلخانه ای و سایر پارامترها به صورت آنلاین در ستاد کنترل می شود. همچنین با نصب طرح هوشمند کنترل فهام امکان بارگذاری تمام الکترونیک قبوض برق این امورها فراهم آمده است که این امر برای بار اول در استان اجرا گردیده است. برآوردهای حاکی از این است که این نیروگاه ها به طور متوسط قادر به تامین 40 درصد از برق مورد نیاز ساختمان امور در شهرهای نامبرده می باشند. همچنین در پی اجرا و بهره برداری از این چهار نیروگاه سالانه حدود 34000کیلووات ساعت انرژی الکتریکی تولید می شود که بخشی از آن به مصرف ادارات فوق رسیده و مازاد آن که عمدتا در ساعات و روزهای تعطیلی اداره تولید خواهد شد،  به شبکه سراسری برق تزریق خواهد شد. تولید این میزان انرژی از طریق خورشیدی سبب جلوگیری از انتشار 23800 کیلوگرم دی اکسید کربن در سال می گردد و نقش آن در جلوگیری از آلودگی هوا معادل 1000 اصله درخت می باشد. برای تولید این مقدار انرژی از سایر روش های معادل تولید انرژی بیش از 3000 متر مکعب آب مورد نیاز است که با تولید انرژی الکتریکی از طریق پنل های خورشیدی نصب شده می توان از این مقدار مصرف جلوگیری کرد. همچنین برای تولید این مقدار انرژی از محل مصرف سوخت های فسیلی به حدود 3780 متر مکعب سوخت نیاز است که با تولید از این محل از مصرف این مقدار سوخت جلوگیری شده است.

این نیروگاه در شهر نیشابور به صورت حضوری و همزمان در شهرهای سرخس، تربت حیدریه و سبزوار به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور مدیر کل بحران استانداری، فرماندار نیشابور، نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی، مدیریت محترم عامل و مدیران امورهای شهرستان های یاد شده و به همت گروه  مدیریت بحران، پدافند غیر عامل و HSE به عنوان متولی شاخص مدیریت سبز شرکت، در روز چهارشنبه مورخ 12/03/1400 افتتاح و به بهره برداری رسید.