|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:

شارژ آب چاه های کشاورزی سال 1400 از 4 اسفند سال جاری آغاز شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در سال جاری به علت اینکه مدت ها است بارش قابل توجهی نداشته ایم و این مسئله برای زراعت کشاورزان خطرناک است در نتیجه ما شارژ آب سال 1400 را از 4 اسفند 99 آغاز کرده ایم یعنی اجازه استفاده از سهمیه سال 1400 در ماه آخر سال 99 را صادر کرده ایم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علایی در برنامه تلوزیونی گفتگو که با موضوع «گزارش وضعیت بارندگی ها و چالش کم آبی» برگزار شد، اظهار کرد:  نیاکان ما در 7 هزار سال گذشته به تجربه یافته بودند که اگر می خواهند بمانند و زندگی کنند باید با کم آبی بسازند و کم آبی و خشکسالی چیزی نیست که بخواهیم بر علیه آن برنامه ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه در گذشته به دلیل توسعه ناپایدار آب را بی پایان می دانستیم، گفت: طبق آمار ارائه شده 95 درصد از آب مصرفی استان از سفره های زیر زمینی برداشت می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان کرد:  در دو سال گذشته طرح سازگاری با کم آبی در استان مطرح شد که براساس آن تمامی شخصیت های حقیقی، حقوقی و به‌خصوص فرهیختگان و اساتید دانشگاه ها که به عنوان هواداران محیط زیست شناخته می شوند، باید در تهیه این طرح حضور داشته و نظر خود را مطرح کنند.

علایی با بیان اینکه این طرح برمبنای شیوه مدیریت مشارکتی، شفافیت، صداقت، اخلاق، قانون مداری و حفظ حرمت مردم است، عنوان کرد: اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی بر پایه راستگویی شکل می‌گیرد، به همین منظور تلاش کردیم به آنچه وعده داده می‌شود، در عمل نیز نشان داده شود.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح سازگاری با کم آبی کشاورزان ناظر عمکلرد ما هستند، عنوان کرد: خوشبختانه طی این دوسال دستاوردهای فرخنده ای در مدیریت منابع آبی داشتیم که در کنفرانس یونسکو که سال آینده در  فرانسه برگزار خواهد شد، نیز ارائه خواهیم کرد.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی های انجام شده تا سال 1405 کسری مخزن استان صفر خواهد شد یعنی تنها از میزان آب بارندگی برای تامین آب استان استفاده شود و تا سال 1420 به آب تجدیدپذیر برسیم یعنی از 75 درصد آن استفاده کنیم تا در سال های خشکی مانند امسال دغدغه کمبود آب نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه دیگر مجوز و پروانه حفر چاه جدید صادر نخواهد شد، اظهار کرد: ما با کمک مردم و بدون دخالت نیروهای امنیتی و انتظامی این مسئله را با کشاورزان در میان گذاشتیم، دو سال زمان برد تا کشاورزان به ما اعتماد کردند.

علایی عنوان کرد: سال گذشته هزار و 503 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شد که از محل آن 40 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شد،  همچنین 424 میلیون متر مکعب آب از اضافه برداشت پروانه ها، خود کشاورزان صرفه جویی کردند.

وی با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های آب کشاورزی استان  اضافه کرد:  اولین استانی هستیم که آب را حجمی تحویل می دهیم و از محل خود شرکت رصد می شود، یعنی مانند کارت بنزین کارت شارژ آب وجود دارد که کشاورز آن را شارژ و استفاده می کنند و وقتی تمام شد کنتور آب را قطع می کند.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار در کشور آب به صورت سهمیه بندی در اختیار کشاورزان قرار گرفت که به موجب آن  464 میلیون متر مکعب آب سال گذشته نسبت به سال های قبل کمتر برداشت شد، ادامه داد: 266 میلیون کیلووات ساعت برق چاه های کشاورزی پارسال کمتر برداشت کردند به گواهی شرکت های توزیع برق استان و مشهد، 24 درصد کف شکنی و 18 درصد تغییر محل چاه ها کاهش یافت، درآمد حاصل و صرفه جویی از این سه بخش حدود 36 میلیارد تومان در استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه  52 درصد شکایت کشاورزان نسبت به سال گذشته از شرکت کاهش پیدا کرده است، گفت: ما در استان محدودیت شدید آب داریم اما محدودیت زمین نداریم، کسانی که قبل از ممنوعیت دشت ها برای آن ها پروانه صادر شده در پروانه حجمی آمده است، معادل آن حجم ما برای آن ها کارت شارژ آب صادر می کنیم تا بتوانند آب به همان میزان برداشت کنند.

علایی با بیان اینکه در سال جاری تاکنون میزان بارندگی یعنی از یک مهر تا 8 اسفند،  42.5 میلی متر بود، عنوان کرد: سال گذشته در همین بازه زمانی 98 میلی متر بارندگی داشته ایم و میانگین دراز مدت 50 ساله ما از اول مهر تا 6 اسفند 83.7 میلی متر بوده یعنی نسبت به سال گذشته 58 درصد کاهش بارندگی داریم و نسبت به میانگین 50 ساله 50 درصد کاهش میانگین داشته ایم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته در همین بازه زمانی 718 میلیون متر مکعب آب در 35 سد موجود بود و در سال جاری 755 میلیون متر مکعب آب در سدها داریم، افزود: در سال گذشته 46 درصد سدها در همین بازه زمانی پر بوده و امسال تا امروز 48 درصد پر است یعنی وضعیت سدها نسبت به بارندگی بهتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه اکنون رابطه شرکت و کشاورزان بسیار دوستانه است، بیان کرد: به این علت که سال گذشته کشاورزان برادری خود را به ما ثابت کردند، در سال جاری به علت اینکه مدت ها است بارش قابل توجهی نداشته ایم و این مسئله برای زراعت کشاورزان خطرناک است در نتیجه ما شارژ آب سال 1400 را از 4 اسفند 99 آغاز کرده ایم یعنی اجازه استفاده از سهمیه سال 1400 در ماه آخر سال 99 را صادر کرده ایم. 

علایی با بیان اینکه پدران و مادران ما بحران های بسیاری را تاکنون بدون امکانات مدیریت کرده اند، برای بحران کم آبی که اکنون بوجود آمده است مردم نباید نگران باشند زیرا نگرانی چیزی را حل نمی کند، تقدیر الهی را باید تدبیر کنیم، عنوان کرد: از تمامی شهروندان و روستاییان درخواست داریم تا آب شرب را درست مصرف کنند، به علت شیوع ویروس کرونا مصرف آب بالا رفته است و این موضوع به بحران تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه حوزه صنعت خوشبختانه بازیافت و بازچرخانی آب را به خوبی انجام می دهند، ادامه داد: در استان صنایعی داشتیم که آب مصرفی آن ها تقریبا یک سوم شده است که 85 درصد آب استان در حوزه کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه بهترین مدیران آب، کشاورزان هستند، گفت:  همچنین از کشاورزان در خواست می کنیم تا در سال جاری محصولات پر آب طلب کشت نکنند، زیرا به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود و نباید به دلیل خشکسالی مخازن آب های زیرزمینی را که مربوط به خود و نسل های آینده است از بین ببریم زیرا این مسئله قابل قبول نیست. در این شرایط سخت باید همگی دست به دست هم دهیم و به کشاورزان کمک کنیم.

کد خبر: 2743
  تاریخ خبر : 1399/12/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/12/11
 408
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 71
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 3,800
 • بازدید دیروز : 8,288
 • کل بازدید : 4,100,789
 • آخرین به روزرسانی : 1400/04/01 12:16:40
 • شناسه IP شما : 3.236.214.224

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 19-05137617011
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی : info[at]khrw.ir
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435