|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

برگزاری سمینار مسائل اجتماعی در حوزه آب

نقد و بررسی 2 پروژه تحقیقاتی به میزبانی شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد

به منظور نشر و گسترش دستاوردهای حاصل از طرح¬های تحقیقاتی جلسه نقد و بررسی 2 پروژه تحقیقاتی «تحلیل رفتار حفاظت آب کشاورزان استان خراسان رضوی (مورد مطالعه: دشت نیشابور)» و «بررسی و ارزیابی پتانسیل اجتماعی مشارکت ذینفعان در طرح جایگزینی پساب با حقابه قنوات برای مدیریت مقابله با بحران کم آبی گناباد» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه­ای خراسان رضوی، در ابتدای جلسه علیرضا طاهری مشاور و جانشین مدیر عامل، بر اهمیت مسائل اجتماعی در مدیریت منابع آب تاکید نمود. وی تاکید کرد در حال حاضر شبکه­های مجازی نقش بالایی در ارتباط با مسائل فرهنگی و اجتماعی حوزه آب دارند و لازم است بیش از گذشته در این زمینه فعالیت شود.

در ادامه رضا براتی، رئیس گروه تحقیقات کاربردی شرکت گفت: به منظور حکمرانی بهینه منابع آب لازم است که اعتماد و مشارکت جامعه جلب شود و شناخت مسائل و مشکلات واقعی و محلی صنعت آب کشور از نگاه ذینفعان اهمیت بالایی دارد.

براتی اشاره کرد این موضوع می­تواند در کنترل و کاهش تنش­های اجتماعی ناشی از محدودیت­های منابع آب موثر واقع شود. وی افزود: برای رسیدن به این هدف مهم ارتقا و توانمندسازی گروه­های مردمی در مدیریت محلی و بخشی آب در سطح کشور ضروری است.

سپس مریم تاجری مقدم، پژوهشگر پروژه تحلیل رفتار حفاظت آب کشاورزان با ارائه گزارش کامل از نحوه طرح پژوهشی گفت: مساله تأمین آب دومین مسأله ایران پس از موضوع ضرورت اصلاحات ساختاری اقتصادی در بین صد مسئله مهم کشور است.

وی افزود با توجه به اینکه بخش عمده مصرف­کنندگان آب در ایران کشاورزان هستند، نقش کشاورزان در حفاظت آب و جلوگیری از شوری، خشک­شدن قنات­ها و چاه­ها، فرونشست زمین و در کل مدیریت منابع آب پررنگ می­باشد.

وی در ارتباط با نتایج طرح خاطرنشان کرد: کشاورزان مورد مطالعه در نیشابور، دیدگاه­های مختلف و ناهمگنی درباره حفاظت آب دارند و در مجموع اکثریت کشاورزان مورد مطالعه، رفتار حفاظت آب ضعیف تا متوسطی داشتند.

تاجری مقدم گفت: موانع رفتار حفاظت آب کشاورزان عبارتند از: باورها و عادات غلط، تقدیرگرایی و نبود آینده­نگری، پراکندگی زمین­های زراعی، نبود مشارکت و توافق جمعی، مشکلات مالی کشاورزان، برنامه­ریزی و مدیریت ضعیف دولت، سیاست­های حمایتی ضعیف دولت، عدم خودباوری کشاورزان، نبود ارتباطات لازم بین کارشناسان و کشاورزان، عدم تأمین معاش و منافع کشاورزان، وجود تبعیض و عدم اجرای قوانین.

در ادامه سید حسین پورهاشمی شهری، پژوهشگر پروژه ارزیابی پتانسیل اجتماعی مشارکت ذینفعان با ارائه گزارش پروژه خود بیان نمود که با اجرای طرح جایگزینی پساب اتکا به منابع آبی گیسور کمتر شده و در واقع با توجه به بروز اتفاقات در مسیر خط انتقال آن تنش کمتری به آب شرب شهر وارد خواهد آمد و از طرفی با عدم برداشت بیشتر از افت کمی و کیفی چاه­های شرب جلوگیری بعمل خواهد آمد.

وی در ارتباط با نتایج طرح خاطرنشان کرد: با توجه به معیارهای اولویت­بندی منابع آبی برتر، نظر به مقادیر دبی و کیفیت منابع آبی شناسایی شده، 4 حلقه چاه کشاورزی با مجموع دبی 38 لیتر بر ثانیه و 16 رشته قنات با مجموع دبی 518 لیتر بر ثانیه جزو منابع آبی مناسب قرار گرفتند که از بین این منابع با توجه به لحاظ نمودن سایر معیارهای فنی و اجرایی، قنات­های خشویی، علی­آباد، ده جوی­مند، قصبه و بهاباد با مجموع دبی لحظه­ای 329 لیتر در ثانیه به عنوان منابع برتر جهت جایگزینی با پساب و استفاده از آب آنها جهت شرب شهر پیشنهاد شدند.

در انتها براتی از حجت میرانی مقدم، کارشناس حفاظت از منابع آب و ناظر طرح تحقیقاتی نخست، و محمد علائی، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل و ناظر طرح تحقیقاتی دوم سپاسگزاری نمود. وی افزود اهمیت کار در مسائل اجتماعی حوزه آب در این موضوع است که محققین علاوه بر اشراف بر مسائل اجتماعی لازم است به مسائل صنعت آب نیز آگاهی داشته باشند که خود سختی کار در این زمینه را نشان می­دهد. براتی افزود یکی از اهداف مهم تحقیقاتی شرکت کار بر روی مسائل اجتماعی-فرهنگی در راستای مدیریت بهینه منابع آب است.

کد خبر: 2048
  تاریخ خبر : 1398/06/23
 480
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 37
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 6,279
 • بازدید دیروز : 10,363
 • کل بازدید : 3,663,919
 • آخرین به روزرسانی : 1400/02/18 12:37:27

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار، خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 05137617011-19
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی :
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435