|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

برگزاری سمینار بیلان منابع آب به مناسبت گرامی داشت هفته دولت

نقد و بررسی 2 پروژه تحقیقاتی، پژوهشی به میزبانی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی برگزار شد

به مناسبت گرامی داشت هفته دولت در راستای اهداف عملیاتی سازی شرکت آب منطقه ای استان در حمایت از پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی جلسه نقد و بررسی 2 پروژه تحقیقاتی «استفاده از فناوری سنجش ار دور در برآورد تبخیر-تعرق واقعی و تدقیق مولفه های بیلان آب در مقیاس حوضه آبریز» و «ارزیابی اثرات تغییر اقلیم و تحلیل عدم قطعیت بر مولفه های هیدرولوژیکی حوضه آبریز قره قوم با کمک مدل شبیه سازی SWAT » در محل شرکت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، در ابتدا ریس گروه تحقیقات کاربردی، گفت: بیلان منابع آب اهمیت بسزایی در تعیین وضعیت منابع آب هر منطقه و در نتیجه مدیریت منابع آب دارد. براتی: افزود با انجام یکسری مطالعات به هم پیوسته شامل هواشناسی، هیدرولوژی و آب های سطحی، آب های زیرزمینی و هیدروژئولوژی، و کیفیت منابع آب می توان مولفه های بیلان منابع آب از جمله مقدار آب تجدیدپذیر را تعیین نمود.

در ادامه یاور پورمحمد پژوهشگر پروژه استفاده از فناوری سنجش از دور در برآورد تبخیر با ارائه گزارش کامل از نحوه عملکرد و تهیه داده های پژوهشی درباره هدف از این پروژه گفت: با توجه به وابستگی صنایع و جمعیت روزافزون و به خصوص رشد کشاورزی به سبب توسعه سیستم های آبیاری، برآورد دقیق میزان منابع آب امری نه تنها اجتناب ناپذیر بلکه ضروری جهت مدیریت بهنگام و پویای منابع آب است.

وی با اشاره به بومی سازی روش تبخیر-تعرق برای مناطق درباره روش انجام این پژوهش یادآور شد: از این رو که در استان وسیله ای برای اندازه گیری میزان تبخیر-تعرق واقعی وجود ندارد به منظور ارزیابی نتایج مقایسه مقادیر تبخیر-تعرق واقعی با استفاده از تصاویر ماهواره ای در حوضه آبریز رودخانه سانتاکروز ارزیابی شد. پورمحمد اشاره نمود که پس اعتبار سنجی مد در حوضه مذکور، مدل توسعه داده شده در دشت مشهد بکاربرده شده است.

وی در ادامه درباره مواردی که در این پروژه مورد اشاره قرار گرفته است گفت: نکات مهمی که در این پروژه اهمیت بالای دارد شامل توسعه ابزار در محیط برنامه نویسیبه منظور محاسبه میزان تبخیر- تعرق واقعی، محاسبه تبخیر-تعرق در مقیاس حوضه با دقت مکانی بالا، ارائه مدلی جدید برای خودکار نمودن شناسایی بهترین پیکسل های گرم و سرد و بومی سازی مشخصات پیکسل های سرد و گرم هستند.

سپس آزاده محمدیان پژوهشگر پروژه ارزیابی اثرات تغییر اقلیم با ارائه گزارش پروژه خود بیان نمود که اثرات تغییر اقلیم غیر قابل انکار است. وی اشاره کرد در ایستگاه سینوپتیک مشهد کاهش 9/4 درصدی بارش سالانه، افزایش 1/3 درجه سانتیگرادی دمای بیشینه سالانه و افزایش حدوداً 2/0 درجه سانتیگرادی دمای کمینه سالانه قابل پیش بینی است. همچنین در ایستگاه سینوپتیک گلمکان کاهش 9/3 درصدی بارش سالانه، افزایش 1/1 درجه سانتیگرادی دمای بیشینه سالانه و افزایش حدوداً 0/8 درجه سانتیگرادی دمای کمینه سالانه قابل پیش بینی است. محمدیان افزود کاهش 25 درصدی دبی سالانه حوضه آبریز کشف رود را طی دوره 2050-2021 نسبت به دوره 2016-1987  قابل انتظار است.

در انتها ریس گروه تحقیقات کاربردی از کامران داوری، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، و احمد قندهاری، مدیر مطالعات پایه منابع آب، ناظرین طرح تحقیقاتی نخست، و رضا سعیدی، کارشناس منابع آب و ناظر طرح تحقیقاتی دوم سپاسگزاری نمود. وی افزود: افزون بر نتایج مستقیم و کمی حاصل از این دو طرح تحقیقاتی، اهمیت تاسیس ایستگاه های لایسیمتر برای تخمین تبخیر و تعرق واقعی و بروز رسانی داده ها و اطلاعات مربوط به نوع خاک و کاربری اراضی بیش از گذشته نشان داده شد.

کد خبر: 2036
  تاریخ خبر : 1398/06/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1398/06/10
 458
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 30
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 8,289
 • بازدید دیروز : 7,971
 • کل بازدید : 3,748,796
 • آخرین به روزرسانی : 1400/02/27 14:49:20

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 19-05137617011
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی : info[at]khrw.ir
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435