|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:

انسجام مدیریتی بی نظیری در استان برای بهبود شرایط آب وجود دارد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علایی در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت ظهر چهارشنبه در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه ما در دو سال گذشته هیچ تنش آبی در استان خراسان نداشتیم که این مورد به عملکرد خوب مدیران استان در زمینه آب باز می گردد، اظهار کرد: مدیران اگر با مردم در خصوص مشکلات و کمبودهای موجود در حوزه های خود صحبت کنند، به طور قطعی آنان با رضایت به حل مشکلات کمک می کنند، گرچه امروزه فضای مثبتی با همت مدیران در استان حاکم است.

وی میانگین بارش خراسان رضوی در سال را 220 میلیمتر اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت به آمار میانگین جهانی کم است، متاسفانه در 60 سال گذشته حجم برداشت از منابع آبی استان روند صعودی داشته که در بهترین شرایط باید برای جلوگیری از تنش آبی حداکثر 40 درصد از منابع آب تجدید پذیر برداشت شود در صورتی که در طولانی مدت این آمار به 146 درصد رسیده یعنی بیشتر از ظرفیت منابع آب زیر زمینی برداشت کردیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه متاسفانه به لحاظ کسری مخزن رتبه اول را در کشور داریم، گفت: همچنین طبق آمار ارائه شده یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب کسری منابع زیر زمینی داریم.

علایی با بیان اینکه میزان نشست دشت های استان خراسان 25 میلیمتر  است که حد بحرانی آن یک میلیمتر می باشد، اظهار کرد: این آمار بسیار تاسف بار است یعنی 25 برابر بیش از حد بحرانی دشت های ما نشست دارند گرچه در این زمینه کارهای زیادی انجام شده اما نا تمام مانده است زیرا همه عوامل موثر و مسئولان حوزه آب فعال نبودند.

وی ادامه داد: طبق برنامه همیاران آب اخیرا همه عوامل موثر در حوزه آب با دیدگاه های مختلف با یکدیگر گفتگو داشتند و طبق سند ایجادی مقرر شد تا سال 1405 کسری مخازن آب زیر زمینی به صفر برسد که همکاری استاندارمحترم در این زمینه  بسیار موثر بود زیرا ایشان و نهاد های مختلف از جمله دانشگاه، قوه قضائیه، روحانیون، کشاورزان، نمایندگان و ائمه جمعه و جماعت نقش پررنگی در این تصمیم گیری داشتند.

علایی با بیان اینکه در کنار داشتن طرح و برنامه مسئله آب باید دغدغه هر خراسانی شود، اظهارکرد: در این زمینه رسانه ها می توانند نقش موثری ایفا کنند.

وی خرید و فروش آب برای کشاورزان را تنها از طریق فعال شدن بازار آب اعلام کرد و گفت: روز گذشته معاون وزیر اعلام کرد که تا آخر هفته آینده وزارت نیرو مجوز انتقال و شیرین سازی آب از دریای عمان را صادر می کند.

مدیر عامل شکرت آب منطقه خراسان رضوی با تاکید بر ضرورت انتقال آب به نشست سالانه آب های زیرزمینی دشت مشهد اشاره کرد و گفت: با توجه به این رویداد 57 در صد روستاهای ما تخلیه شدند واین افراد به شهرها مهاجرت کردند.

علایی با انتقاد از عملکرد وزارت خانه بهداشت و علوم افزود: این دو وزارت خانه پس از گذشت ده سال موفق به تهیه استاندار بهداشتی آب نشدند و با وجود پیگیری های ما هیچ پیشنهاد و طرحی برای استاندارد و کیفیت آب ارائه ندادند.

وی طرح انتقال آب از دریای عمان را بزرگترین طرح آنتقال آبی کشور دانست و ابراز کرد: این طرح توسط بخش خصوصی اجرایی می شود که هزینه اولیه آن پنج میلیارد یورو پیش بینی شده است.

علایی با بیان اینکه انسجام مدیریتی بی نظیری در استان برای بهبود شرایط آب وجود دارد، عنوان کرد: در هفته دولت سه طرح آب رسانی به شهر سرخس با اعتبار208 میلیارد ریال (فاز نخست)، بهره بردای از ایستگاه پمپاژ خین عرب با اعتبار 80 میلیارد ریال و ایستگاه پمپاژ مزرعه نمونه با 22 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

وی اضافه کرد: عمیات اجرایی بازگشایی کشف رود در محور شاهنامه با اعتبار 15 میلیارد ریال و بازگشایی رودخانه دوقارون در شهرستان تربت جام با اعتبار 20 میلیارد ریال از دیگر پروژه های افتتاحی در هفته دولت می باشد.

کد خبر: 2031
  تاریخ خبر : 1398/06/06
 422
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 52
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 4,967
 • بازدید دیروز : 8,729
 • کل بازدید : 3,679,943
 • آخرین به روزرسانی : 1400/02/20 10:25:48

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار، خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 05137617011-19
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی :
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435