|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:

شکوفایی سازمان در گرو مدیریت مشارکتی و شفافیت در عملکرد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علائی ظهر امروز در نشست گفتگوی صمیمانه با همکاران خود گفت: در شرکت همکاران در هر جایگاه سازمانی که حضور دارند کارشناس هستند و این مجموعه صرفا زمانی به شکوفایی خواهد رسید که مدیریت مشارکتی وجود داشته باشد. لازمه آن نیز ابتدا بیان آزاد نظرات و سپس شفافیت در عملکرد است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در این نشست که با حضور پرسنل شاغل در واحدهای مختلف سازمانی برگزار شده بود اظهار داشت: از همه همکاران عزیزی که از گذشته تاکنون در این شرکت فعالیت داشته و سعی و تلاش خود را به کار گرفته اند با تمام وجود تشکر کرده و از امروز با نگاه به آینده و فارغ از نقد عملکرد گذشتگان حرکت خواهیم کرد.

محمد علائی ضمن تقدیر از زحمات محمدحسین جعفری مدیرعامل سابق شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی یادآور شد: در ردیف بودجه سالانه کشور، فصل آب بعد از فصل راه همیشه بیشترین اعتبار و تخصیص را داشته است. در عین حال در تمام دهه های گذشته هیچ گاه خبری مبنی بر بروز اختلاس در این حوزه به گوش نخورده و این ماحصل دسترنج آقایان و خانم هایی است که در این سال ها صادقانه زحمت کشیده اند.

وی اظهار داشت: همه محورهای مطرح در حوزه مدیریت آب در حال حاضر چالش برانگیز هستند. کاهش نزولات جوی، افزایش متوسط تبخیر و همیشه نبود طرح مدونی در توسعه استان و کلانشهر مشهد نیز از جمله این چالش ها هستند. به گونه ای که اکنون 47 درصد جمعیت استان خراسان رضوی در حالی در شهر مشهد استقرار یافته اند که فقط 12 درصد پتانسیل منابع آب استان را دارا می باشد. در نتیجه فشارهای متعددی به شرکت آب منطقه ای در تامین آب وارد می آید.

علائی در ادامه افزود: بروز فرونشست در دشت های استان در اثر اضافه برداشت از آبخوان ها، جانمایی نادرست واحدهای خدماتی و صنعتی در نقاط مختلف استان که عموما روی آبخوان ها استقرار یافته اند، حضور بیش از 1.2 میلیون نفر جمعیت ناهمگون حاشیه نشین در مشهد که به تنهایی از جمعیت 5 استان کشور بیشتر است نیز از جمله سایر چالش ها در مدیریت منابع آب به شمار می آید.

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به ضرورت حاکم بودن همدلی و هم زبانی در مجموعه همکاران بیان کرد: لازم است در تمام کارها از خرد جمعی بهره برده و همچنین برای هر فردی که وارد سازمان می شود فارغ از خواسته یا دیدگاهش حرمت قائل شویم چرا که بنا به سفارش ائمه گرانقدر اسلام نباید نزد هیچ یک از مردم و مراجعه کننده گان تبعیضی وجود داشته باشد کما اینکه همه اعضای یک خانواده هستیم.

محمد علائی با تاکید بر اهمیت رسیدگی فوری به امور ارباب رجوع خاطرنشان ساخت: خوشبختانه ساماندهی خوبی در رسیدگی به امور مراجعه کنندگان از گذشته صورت گرفته است. در عین حال باید سعی کنیم هیچ مکاتبه ای بیش از یک هفته بدون پاسخ نمانده باشد و درخواست نامه هر چه که بود پاسخ مقتضی خود را در کوتاه ترینزمان ممکن دریافت نماید تا حرمت ارسال کننده نامه نیز حفظ شده باشد.

وی به محدودیت منابع مالی در  شرکت اشاره کرده و ابراز داشت: ممکن است منابع مالی دولتی کفاف هزینه نیازهای مالی را ندهد. در این صورت باید راهکار داشته باشیم. در صدد هستیم بودجه عملیاتی در شرکت پیاده شود یعنی هر یک از همکاران بتوانند ماحصل ارائه پیشنهادات اصلاحی خود را بهبود درآمدهای شرکت مشاهده کرده و از عواید آن به عنوان تشویق بهره مند شوند. این موضوع شامل حال همه همکاران شرکت می شود و برای به حداکثر رسیدن بهره مندی ایشان از این عواید تلاش می کنیم.

علائی از معاونان و مدیران سخت کوش شرکت قدردانی کرده و عنوان کرد: شرکت با تمام وجود از معاونان و مدیران سخت کوش خود دفاع کرده و در روزهای خوش یا روزهای سخت همراه آن ها بوده و خواهد بود. معیار این دوستی شرطی جز پاکی و درستی نیست. و این مهم با نظارت و حمایت یکایک همکاران، پرسنل خدوم حراست و دستگاه های نظارتی استان محقق خواهد شد.

او درباره دیدگاه های خویش در مدیریت منابع انسانی و ارتباط با مردم اظهار نمود: اقناع مردم درباره اقدامات مختلف شرکت باید انجام شود. این مهم از طرق مختلف صورت گیرد. واقعیت این است که ما ایرانی ها متاسفانه جزو مسرف ترین مردم دنیا هستیم. در انرژی به اندازه قاره اروپا و کمی کمتر از چین مصرف داریم. در حالیکه منابع طبیعی کشور با این وضعیت همخوانی ندارد.

محمد علائی افزود: در مدیریت منابع آب اصلی ترین راهبرد شرکت سازگاری با خشکی و کم آبی است و این مهم از طریق مشارکت بهره برداران و تشکل های قانونی کشاورزان محقق خواهد شد. در این مسیر لازم است کلیه هزینه ها از بازار آب تامین شود و اتکا به منابع مالی دولتی از بین برود. درست است ما در کشور و استان خراسان رضوی باران کمی داریم اما کم بارانی بحران ایجاد نمی کند. بحرانی زمانی رخ می دهد که ما علیرغم کاهش نزولات جوی و سرانه آب تجدید پذیر، سالانه مقدار ثابتی از منابع آب برداشت کرده ایم.

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با توجه به افت سطح آبخوان ها در 34 دشتاز 37 دشت استان یادآور شد: ما در دهه های گذشته در حالیکه دائما با کاهش منابع آب تجدیدپذیر مواجه بوده ایم، پروانه های ثابت بهره برداری صادر کرده ایم در حالیکه باید بهره برداری از منابع در انطباق با نزولات جوی و به مدت یک سال صادر شود. این موضوع را در جلسات روزهای اخیر با تشکل های کشاورزان به ایشان منتقل کرده و باید سعی خود را به کار گیریم تا اسباب آن فراهم شود.

وی از اقدامات شاخص انجام شده در سال های اخیر یاد کرد و ابراز نمود: اقدامات همکاران عزیزمان به ویژه آقای مهندس جعفری در سال های اخیر ستودنی است. سال گذشته برای اولین بار تمام چاه های برقی به کنتور مجهز شده است. بیش از 5000 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است. بازگشایی رودخانه های کشفرود و ارداک و... صورت گرفته است. تمام این اقدامات و سایر اقدامات ارزشمند مشابه با تمام چالش هایی که وجود داشته به ثمر رسیده است که شایان تقدیر است.

علائی در پایان افزود: بخشی از مدیریت آب در زمره وظایف حاکمیتی قرار می گیرد همچون میزان تخصیص سالانه بخش های مختلف از منابع آب و الزامات تامین آب شرب که باید به صورت قاطع به اجرا در آید اما برخی از خدمات مربوط به تصدی گری در مدیریت آب است که در اجرای آن ها می توان از ظرفیت تشکل های و نهادهای مردمی و غیردولتی بهره جست.از خداوند متعال خواستارم تا در سایه برکت خون پاک شهدای نظام جمهوری اسلامی ایران بتوانیم زین پس مبلغ خبرهای خوش در به تعادل رسیدن دشت و کاهش یافتن شیب افت آبخوان ها باشیم.

کد خبر: 1612
  تاریخ خبر : 1397/02/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1397/02/23
 510
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 39
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 4,114
 • بازدید دیروز : 8,729
 • کل بازدید : 3,679,090
 • آخرین به روزرسانی : 1400/02/20 10:25:48

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار، خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 05137617011-19
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی :
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435