|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:

مدیریت خطی آب دیگر خریدار ندارد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علایی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: امروز دوره اینکه چاه حفر کرده، آب را مصرف و فاضلاب آن را رها کنیم سپری شده و لذا دیگر مدیریت خطی آب خریدار نداشته و باید از پساب حاصله از طریق بازچرخانی بهره برد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: موضوع آب فرابخشی است و حتی دولت به تنهایی قادر به مدیریت آن نیست بر این اساس در حال حاضر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه همزمان در مدیریت آب همراه و همسو شده اند.

محمد علایی کاخکی با اشاره به ضرورت سازگاری با کم آبی عنوان کرد: ایرانیان 8000 سال سرآمد مدیریت آب و سازگاری با کم آبی بوده اند. نظام های سنتی و سازه های آبی کهن همچون قنات قصبه گناباد، قنات زارچ یزد، آبشارهای شوشتر، سد کریت طبس و ... بزرگترین دستاوردهای تمدن ایران در جهان هستند.

وی افزود: اکنون علیرغم وجود تجارب کهن در مدیریت آب دچار دو مسئله جدی در کشور و استان خراسان رضوی هستیم؛ اول آنکه توسعه شهرها و روستاها که نیازمند تامین آب بیشتر هستند با منابع موجود هماهنگی ندارند و دوم آنکه با تغییر فرهنگی در الگوی مصرف مواجه بوده و به جز بخشی که ناشی از ارتقای استانداردهای زندگی امروزی است در بقیه موارد تبدیل به اسراف کارترین مردم دنیا شده ایم.

علایی با اشاره به سهم چشمگیر کسری مخازن آب زیرزمینی استان خراسان رضوی در کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه میزان برداشت از منابع آب در دشت ها بیشتر از بارش و ظرفیت تجدیدپذیری آن ها است لذا از 37 دشت استان 34 مورد دچار کسری مخزن بوده و سالانه بیش از نیم متر افت در سطح آبخوان ها رخ می دهد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به کاهش 43 درصدی نزولات جوی در سال آبی جاری نسبت به متوسط بلندمدت اعلام کرد: متوسط بارش بلند مدت استان از میزان سالانه 221 میلی متر  به 189 میلی متر کاهش یافته به طوری که هر سال 1.1 میلی متر از میزان آن کاسته شده است و در سال آبی جاری با ثبت 102 میلی متر نزولات جوی با 41 درصد کاهش بارش نسبت به مدت مشابه سال گذشته و 43 درصد کاهش نسبت به متوسط بلندمدت مواجه هستیم.

علایی عملکرد شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در اجرای طرح ملی احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در طی سال های اخیر در سطح کشور را ممتاز برشمرد و تصریح کرد: همت همکاران شرکت آب منطقه ای و همکاری ستودنی دستگاه های مختلف به ویژه قوه قضائیه، استانداری، نیروی انتظامی، سازمان بازرسی و سایر دستگاه ها موجب شد طی 2 سال 99.5 میلیون مترمکعب از طریق انسداد چاه های غیرمجاز، 137 میلیون مترمکعب از طریق کاهش دبی لحظه ای چاه های دارای اضافه برداشت و همچنین 328 میلیون مترمکعب از طریق مدیریت برداشت آب از چاه ها از طریق کنتورهای هوشمند صرفه جویی در برداشت از آبخوان های استان صورت گیرد.

وی درباره راهکارهای وزارت نیرو در خصوص مدیریت شرایط سخت آبی کنونی عنوان کرد: استفاده از تمام ظرفیت های آبی موجود، کاهش مصرف آب در بخش های مختلف و جلوگیری از برداشت های اضافه و غیرمجاز از جمله اقدامات مربوط به سازگاری با کم آبی هستند که با اولویت اصلی و با جدیت در حال پیگیری و اجرا هستند اما اکنون وضعیت نیاز آبی در استان خراسان رضوی به گونه ایست که منابع آب موجود در نهایت برای تامین کلیه نیازها کفایت نکرده و لذا بررسی و اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان ضرورت یافته و باید به صورت جدی دنبال شود.

علایی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد دلایل اخذ خسارت از چاه هایی که دارای برداشت اضافه تر از پروانه های بهره برداری هستند یادآور شد: تاکنون در بخش کشاورزی بالغ بر 10 هزار حلقه چاه به کنتورهای هوشمند تحویل حجمی آب مجهز شده اند که داده های حاصل از این کنتورها بیانگر اضافه برداشت سالانه 700 میلیون مترمکعبی از آبخوان ها در این بخش بوده است. طبق مصوبات دولت مقرر شد این مقدار اضافه برداشت طی مدت دو سال به صفر برسد منتهی در این مدت خسارت وارده به آبخوان در ازای آب مازاد بر پروانه بهره برداری از بهره برداران اخذ شود.

وی با اشاره به ضرورت آب محور بودن طرح های توسعه عمرانی در کشور خاطرنشان ساخت: با توجه به محدودیت منابع آب در کشور لازم است هر طرح توسعه ای با محوریت آب و متناسب با پتانسیل منابع آب موجود تعریف شود اما از سوی دیگر پروژه های صنعتی کنونی که قبلا تعریف شده است را نمی توان اکنون به سادگی تعطیل کرد و باید برای تامین نیاز آبی این گونه پروژه ها از پتانسیل منابع آب جدید از جمله انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی کشور بهره مند شویم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، این نشست خبری که در آستانه گرامیداشت روز جهانی روابط عمومی برگزار شده بود با حضور جمعی از اصحاب رسانه استان به مدت 2 ساعت به طول انجامید و به سوالات ایشان پاسخ داده شد.

کد خبر: 1610
  تاریخ خبر : 1397/02/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1397/02/20
 627
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 42
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 4,077
 • بازدید دیروز : 8,729
 • کل بازدید : 3,679,053
 • آخرین به روزرسانی : 1400/02/20 10:25:48

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار، خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 05137617011-19
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی :
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435