شنبه, 27 دی 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
پویش وقف فناورانه آب
پویش
ملاقات مجازی عمومی
شعار سال 99
ساماب
It
خدمات غیرحضوری پیشگیری از کرونا
تالار گفتگوی مجازی
سوت زنی
اطلاعیه رودخانه ها
اطلاعیه چاه ها
سازگاری با کم آبی
احراز هویت بر خط

ستاد فرماندهی و پشتیبانی مدیریت سیلاب

ایران جزو کشورهای در معرض بیشترین بلایای طبیعی بوده و از ۴۰ حادثه طبیعی شناخته شده ۳۱ مورد در این کشور رخ می‌دهد و این درحالی است که حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند و تنها راهکار مقابله با آن مدیریت موثر جهت کاهش اثرات و خسارت‌های جانی و مالی حوادث است، اما آنچه در رخدادهای طبیعی سال‌های گذشته بیش از دیگر موارد به تجربه ثابت شده است، نبود فرماندهی واحد در عملیات و پراکندگی مراکز تصمیم‌گیری و اقدام و عمل است.

سیل معمولاً زمانی بوقوع می‌پیوندد که یک سطح پست زمین از آب پر شده باشد. بدترین حالت‌های سیل رودخانه‌ای معمولاً در زمین‌های حاشیه‌ای یک رود جاری می‌شود. سیل‌های دوره‌ای به صورت طبیعی در بسیاری از رودخانه‌ها رخ داده و باعث به وجود آمدن مناطقی بنام دشت‌های سیلابی می‌گردد. علت وقوع این سیلاب‌ها بارش باران‌های شدید و گاهی نیز توأم با ذوب برف است که باعث طغیان رودخانه و جاری شدن آب در زمین‌های حاشیه‌ای رود می‌شود. نام سیلابی که به یکباره و بدون هیچ فرصت قبلی ایجاد و جاری می‌شود، سیل آنی است. سیلاب‌های آنی معمولاً در اثر بارش بیش از حد در یک منطقه نسبتاً کوچک ایجاد می‌گردند. از سوی دیگر سیل نواحی ساحلی نیز بر اثر بادهای شدید سطح اقیانوس یا بواسطه امواج حاصله از زمین لرزه‌های کف دریا به وجود می‌آید. البته شمار عوامل ایجاد سیل زیاد است.

ستاد فرماندهی و پشتیبانی مدیریت سیلاب به منظور پیش بینی، هماهنگی و اقدام به موقع و موثر در برابر سیلاب های احتمالی و در مواقع لزوم و با حضور اعضای تیم بحران تشکیل می گردد.


بازدید:303
آخرین به روزرسانی: 1399/05/22