|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی:

پُر و مسلوب المنفعه شدن یک هزار و ۵۰۳ حلقه چاه غیر مجاز در سال جاری

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: شرکت تابش با وجود مجوز های لازم تاکنون 9 ماه است که عملیات اجرایی شیرین سازی آب از دریای عمان به شرق کشور را آغاز نکرده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: شرکت تابش با وجود مجوز های لازم تاکنون 9 ماه است که عملیات اجرایی شیرین سازی آب از دریای عمان به شرق کشور را آغاز نکرده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، محمد علایی در نشست خبری ویژه روز ملی آب که با حضور مدیران عامل شرکت های آب و فاضلاب مشهد و استان برگزار شد، اظهار کرد:  ۱۳ اسفند در تقویم کشور و دوم فروردین ماه در تقویم جهانی به نام روز آب نام گذاری شده است.
وی با اشاره به اینکه امیدواریم بحران آب با مدیریت و مشارکت مردم حل شود، افزود: باید استفاده بهینه از منابع آبی را بیاموزیم و با هدر دادن آب به محیط زیست آسیب نزنیم.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه در سال آبی جاری ۴۳.۵ میلی متر بارندگی داشتیم، ابراز کرد: در سال آبی گذشته این رقم ۱۱۲.۱ دهم میلی متر بود.
 علایی با اشاره به اینکه ۹۵.۴ دهم میانگین بارش پنجاه ساله، سال آبی در استان بوده که متاسفانه نسبت به سال جاری ۶۱ درصد کاهش بارندگی داشتیم، گفت: این میزان همچنین نسبت به دراز مدت ۵۴ درصد کاهش داشته که میزان بسیار زیادی است.
و اضافه کرد: سال گذشته ۷۱۷ میلیون متر مکعب آب در سدها داشتیم که امروز این رقم به ۷۴۵ میلیون متر مکعب آب رسیده است به بیان دیگر  سال گذشته ۴۶ درصد و امسال ۴۸ درصد سدهای استان پرآب بودند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه سد دوستی با ۵۶۴ میلیون متر مکعب آب در سال جاری به میزان ۵۰ درصد پر آب شده است، گفت: ۴۴ درصد این سد نیز در سال گذشته با ۵۹۹ میلیون متر مکعب پر آب بوده است.
وی بیان کرد: در سال گذشته از اوایل بهمن ماه ذخیره آب در سدها شروع شد اما امسال تا امروز هیچ آبی را در سد بزرگ دوستی نداشتیم که این کمبود جز با افزایش بارندگی جبران نخواهد شد.

علایی با اشاره به بحث انتقال و شیرین سازی آب به شرق کشور که استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی را شامل می شود، گفت: در این خصوص باید دو اقدام صورت می گرفت، نخست صدور مجوز و سپس برون سپاری کار به بخش غیر دولتی که هر دو انجام شده است.
وی بیان کرد: تا امروز مطالعات شیرین سازی آب از دریای عمان به شرق کشور انجام شده است و شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی شخصیت حقوقی لازم را برابر قانون اقتصاد و تجارت به ثبت رسانده اما متأسفانه شرکت تابش با وجود مجوز های لازم عملیات اجرایی را ۹ ماهه آغاز نکرده است.
صرفه جویی ۴۰ میلیون مترمکعب آب با انسداد یک هزار و ۵۰۳ حلقه چاه غیر مجاز در سال جاری
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه برخی چاه‌های غیر مجاز که عمق کمی دارند تاثیر زیادی در منابع آبی ندارند، افزود: بنابراین تمرکز شرکت بر پر و مسلوب و المنفعه کردن چاه های عمیق است که در سال جاری یک هزار و ۵۰۳ حلقه چاه غیر مجاز پُر و مسلوب المنفعه شده که این آمار منجر به صرفه جویی ۴۰ میلیون مترمکعب آب شده است.
علایی با بیان اینکه در استان حدود ۴.۵ میلیارد متر مکعب آب باید مدیریت شود، اظهار کرد: تمام آبی که از دریا می‌توان به استان انتقال داد حدود ۱۲۰ میلیون مترمکعب است و نمی توان به آبی که انتقال داده می شود به عنوان تنها منبع تامین کننده آب نگاه کرد.
وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی استان بسیار خشک و آسیب پذیری است، عنوان کرد: برای رفع مشکلات خشکسالی در مناطق آسیب پذیر کشور باید بستری آماده شود تا مردم بتوانند بیشتر در شهرهای نزدیک به دریا ساکن شوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان کرد: شهر مشهد به دلیل وجود حرم مطهر رضوی شرایط بسیار خاصی دارد و تامین آب شرب آن بسیار مهم است بنابراین برای تامین آب شرب مشهد باید تمام گزینه ها بررسی و در نظر گرفته شود.
علایی با بیان اینکه تاکنون ۵۰ درصد از پروژه تصفیه خانه چرم شهر انجام شده است، ادامه داد: این تصفیه خانه باید به زودی شروع به کار کند زیرا فاضلابی که از چرم شهر خارج می شود کشنده بوده و به سرعت باید متوقف و تصفیه شود.
وی با اشاره به اینکه تخصیص جدیدی برای حفر چاه نداده ایم، اظهار کرد: کاری که ما میکنیم مدیریت فاضلابی بوده که در کشف رود رها شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به طرح مدل مالی مشترک آب منطقه و آب و فاضلاب مشهد، افزود: به جرات می توان گفت این مدل بهترین طرح برای کل کشور است.
علایی با بیان اینکه ۸۵ درصد آب در حوزه کشاورزی مصرف می شود، عنوان کرد: حدود سه سال گذشته طرحی بر مبنای خرد جمعی و با حضور تشکل های کشاورزی و فعالان محیط زیست با عنوان طرح همیاران آب تصویب شد.
وی با بیان اینکه در مجموع  براساس این طرح باید ۸۹۲ میلیون متر مکعب آب کسر می شد، ادامه داد: براساس این طرح حدود ۵۹۰ میلیون متر مکعب آب از اضافه برداشت چاه های کشاورزی از نخستین پروانه، ۶۸ میلیون متر مکعب آب از اضافه برداشت چاه های صنعت و خدمات و ۱۸۱ میلیون متر مکعب آب از محل پر کردن چاه های غیر مجاز باید کم می شد. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده در طرح همیاران آب تا سال 1405 باید استان به کسری مخزن صفر برسد و تا سال 1420 باید به 75 درصد منابع آب تجدیدپذیر برسیم، عنوان کرد: عملکردهای آب منطقه، شرکت های آب و فاضلاب استان و مشهد به دانشگاه فردوسی گزارش می شود و بعد از دریافت این گزارش ها دانشگاه فردوسی بررسی های لازم و عملیات میدانی را انجام می‌دهد.
علایی با بیان اینکه در گزارشی که توسط دانشگاه فردوسی ارائه شد ما توانسته ایم 424 میلیون متر مکعب آب از آن 989 میلیون متر مکعب کمتر برداشت کنیم، اظهار کرد: در سال آبی 96 و 97 حدود 928 میلیون متر مکعب کسری مخزن داشته ایم، سال بعد یعنی سال 97 و 98 به 562 میلیون و سال گذشته به 185 میلیون متر مکعب کسری مخزن رسیده که رتبه بسیار خوبی برای استان ما داشته است.

کد خبر: 2748
  تاریخ خبر : 1399/12/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/12/14
 1276
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 48
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 850
 • بازدید دیروز : 8,123
 • کل بازدید : 3,450,264
 • آخرین به روزرسانی : 1400/01/23 23:35:08

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار، خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 05137617011-19
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی :
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435