چهارشنبه, 2 آبان 1397

 

 

سد چهچهه در خراسان رضوی بهره برداری شد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، بهره برداری از سد "چهچهه" در شهرستان کلات خراسان رضوی با حضور ستار محمودى، قائم مقام وزیر نیرو، ظهر امروز آغاز شد.  

همزمان با سفر رییس جمهوری به استان خراسان رضوی، سد چهچهه در شهرستان کلات با حضور قائم مقام وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

سد چهچهه با ظرفیت 19 میلیون مترمکعب در فاصله 110 کیلومتری شمال شرقی مشهد در حوزه شهرستان کلات و بر روی رودخانه چهچهه، با مساحت حوضه آبریز 464 کیلومتر متر مربع واقع شده است.

مهار، کنترل، ذخیره و تنظیم جریانات دائم و فصلی رودخانه و به منظور برنامه ریزی صحیح بر روانابهای خروجی استان، تامین نیاز آبی 729 هکتار از اراضی زراعی و باغی پایاب، ایجاد اشتغال پایدار در بخش کشاورزی منطقه و جلوگیری از مهاجرت روستائیان و همچنین توسعه تفرجگاههای آبی و امکان ایجاد فرصت سرمایه گذاری بخش خصوصی در گردشگری منطقه با رعایت مسائل زیست محیطی از اهداف ساخت این سد به شمار می روند.

سد مخزنی چهچهه از نوع خاکی سنگریزهای با هسته رسی و طول تاج 250 متر، عرض 10 متر و ارتفاع 47 متری از بستر رودخانه است؛ که حجم آب قابل تنظیم سالیانه آن حدود 12 میلیون متر مکعب است.

عملیات ساخت این سد بر روی رودخانه چهچهه سال 1383 آغاز شد و در مجموع 740 میلیارد ریال هزینه در بر داشته است.

منبع خبر: روابط عمومی

دیدگاه کاربران