چهارشنبه, 2 آبان 1397

 

با حضور رئیس‌جمهوری؛

 

طرح آبرسانی از سد "ارداک" به مشهد افتتاح شد

طرح آبرسانی از «سد ارداک به مشهد مقدس» صبح امروز با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نیرو افتتاح شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، دکتر "حسن روحانی" با حضور در محل بهره برداری از طرح آبرسانی به مشهد مقدس از سد ارداک، ضمن بازدید از این پروژه با توضیح مهندسان و مدیران ذیربط در جریان چگونگی عملیات اجرایی و احداث این طرح قرار گرفت.

دکتر روحانی در فرمان بهره‌برداری از طرح آبرسانی به مشهد مقدس از سد ارداک گفت: به حول و قوه الهی و با توسل به روح مطهر حضرت ثامن الائمه (ع)، طرح آبرسانی از سد ارداک را آغاز می کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی اظهار داشت: عملیات اجرای طرح آبرسانی از سد ارداک به مشهد با هدف انتقال و تصفیه ١٦.٦ میلیون متر مکعب آب در سال برای کمک به تامین بخشی از آب شرب و صنعت این کلانشهر، از سال 1385 آغاز شده است.

"محمدحسین جعفری" بیان کرد: این طرح که از محل سد ارداک واقع در 56 کیلومتری شمال تصفیه خانه شماره یک مشهد اجرا می‌شود؛ شامل یک خط انتقال آب به قطرهای 800 و 900 میلی متر و به طول 56 کیلومتر، احداث یک واحد مخزن متعادل کننده 1000 مترمکعبی و ساخت یک واحد تصفیه خانه به ظرفیت یک مترمکعب است.

وی هزینه اجرای خط که شامل مطالعات و طراحی ها، تملک و پرداخت خسارت اراضی، خرید تجهیزات، عملیات اجرایی و نظارت بر آن 570 میلیارد ریال و هزینه اجرای تصفیه خانه شامل مخازن و فرآیند تصفیه را 550 میلیارد ریال اعلام کرد.

سد "ارداک" با ظرفیت 23 میلیون مترمکعب یک سد خاکی با هسته رسی و در 70 کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد که با هدف مهار، کنترل، ذخیره و تنظیم جریان های دائم و فصلی "رودخانه ارداک" در موقعیت تلاقی دو آبراهه اصلی "آبقد" و "میانمرغ" به نام «دوآبی» احداث شده است.

این سد که با هزینه ای حدود 500 میلیارد ریال ساخته شده، آب آشامیدنی و نیازمندی‌های بخش صنعت شهر مشهد و آب مورد نیاز یک هزار و 670 هکتار از اراضی زراعی روستاهای پایین دست سد را تامین می‌کند.

منبع خبر: روابط عمومی

دیدگاه کاربران