سه‌شنبه, 20 آذر 1397

 

 

سمینار "بررسی روند تغییرات کمی و کیفی منابع آب در سیستم‎های سنتی مدیریت منابع آب و مقایسه آن با سیستم‎های مدرن" برگزار شد

سمینار "بررسی روند تغییرات کمی و کیفی منابع آب در سیستم‎های سنتی مدیریت منابع آب و مقایسه آن با سیستم‎های مدرن" با حضور دکتر حسن ترابی، عضو هیات علمی دانشگاه لرستان در شرکت آب منطقه‎ای خراسان رضوی برگزار شد.  

ترابی‎ ضمن اشاره به اهمیت سیستم مدیریت منابع آب سنتی گفت: کشاورزی پایدار در کنار مدیریت کیفیت و مشارکت حداکثری از جمله مزایای سیستم سنتی است.

وی همچنین توزیع عادلانه و ارزش فوق العاده آب، تعادل در منابع آب های زیرزمینی و مدیریت تلفیقی آبهای سطحی و زیرزمینی را از دیگر مزایای این سیستم مدیریت منابع آب سنتی برشمرد.

حسن ترابی عدم توانایی تنظیم آب در رودخانههای بزرگ را از معایب اصلی سیستم سنتی دانست و از هدر رفت منابع آبهای سطحی به علت سیلاب و مکانیزه نبودن کشاورزی به عنوان معایب دیگر این سیستم نام برد.

وی در ادامه به مقایسه سیستم سنتی و سیستم مدرن پرداخت و گفت: مشارکت در سیستمهای سنتی حداکثری بوده ولی در سیستمهای مدرن جایگاهی برای آن دیده نمی‎شود. همچنین در سیستم سنتی عمده صرفه جویی آب به بخش کشاورزی تعلق دارد درحالی که در کشور ما و سیستم مدرن بیشترین نگاه به صرفهجویی در آب شرب اختصاص یافته است.

ترابی اظهار داشت: بخش کشاورزی جدی گرفته نشده و سرمایه گذاری لازم در آن انجام نشده است.

وی بیان کرد: در سیستم سنتی، منابع آبهای زیر زمینی و سطحی به صورت یکپارچه مدیریت می شود، در صورتی که در کشور ما در سیستم مدرن این دو مقوله به‎طور جدا از هم مدیریت می‎شوند.

وی ضمن بررسی روند اجرای آبیاری تحت فشار در کشور، به این نکته مهم اشاره کرد که نمی‎توان در همه جا این روش را اجرایی کرد و لازم است مطالعات جامع ای در این باره انجام شود.

ترابی توجه جدی به مساله مطالعات بهم پیوسته منابع آب و مدیریت جامع حوزه آبخیز را خواستار شد.

وی در ادامه به بررسی مسائل مربوط به جمع‎آوری و دفع بهداشتی زباله و فاضلاب روستایی پرداخت و وضعیت دام، به‎کارگیری کود حیوانی و انسانی و تغییر نوع کشاورزی را مورد بحث قرار داد.

همچنین در این جلسه، استفاده بی‎رویه سموم و کودهای شیمیایی و اثرات مخرب آنها بر منابع آب نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

وی در جمعبندی و نتیجهگیری این سمینار بر ترویج فرهنگ استفاده از آب در کشاورزی و استفاده از پتانسیل عظیم دانشجویی جهت حل مشکلات منابع آب تاکید کرد و تشکیل تشکلهای آبران هر حوزه و کمیته راهبردی به منظور جهتدهی تحقیقات را ضروری دانست.

این نشست با همکاری انجمن علمی سیستم‎های سطوح آبگیر باران، گروه مهندسی آب انجمن مهندسان مشاور خراسان رضوی و مهندسین مشاورجوی آب مشهد برگزار شد.

منبع خبر: روابط عمومی

دیدگاه کاربران